Infinix Zero 40 Price in Pakistan
Infinix Zero 40
Rs. 63,000
InStock
Infinix Zero 40 Price & Specifications
| Release Date | 21-09-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 164.3 x 74.6 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 180 g |
| Operating System | Android 14 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1080 x 2436 Pixels (~393 PPI) |
| Phone Type | AMOLED |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Internal Memory | 256 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | N/A |
| Type | 5000mAh |
| Front Camera | 50 MP |
| Front Flash Light | Dual LED Flash |
| Front Video Recording | 1440p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Back Camera | 108 MP + 50MP + 2 MP |
| Back Flash Light | Dual LED Flash |
| Back Video Recording | Video (4K@30/60fps, 1080p@30/60fps) |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | N/A |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Mediatek Helio G100 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
Infinix Zero 40 price in Pakistan is 69,999 PKR. Infinix Zero 40 is available with a variant 256 Storage. This storage is enough to save important data. Infinix Zero 40 launched with impressive color options rock_black,misty_aqua,blossom_glow. Infinix Zero 40 phone weighs only 180 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Infinix Zero 40 is set up with a 108 MP + 50MP + 2 MP back camera and 50 MP selfie camera. The processor Mediatek Helio G100 (6 nm) and Mali-G57 MC2 ensure the smooth performance of Infinix Zero 40. The Display of Infinix Zero 40 supports Resolution up to 1080 x 2436 Pixels (~393 PPI) and the screen Size is 6.78 Inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 Inches. Mobile battery capacity is 5000mAh. This Infinix mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Infinix Zero 40 price.
Read More +Infinix Latest Mobiles
Infinix Upcoming Mobiles
Infinix Zero 40 Availability
| Expected Price: | Rs. 63,000 |
| Release Date: | September 21, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Infinix Zero 40 Price and Specs
| Infinix Zero 40 8GB RAM and 256GB Storage | Rs. 63,000 |